Niemowlęta wymagają stałej uwagi i troski, a jednym z kluczowych elementów opieki jest regularne przewijanie. Zarówno w dzień jak i w nocy należy zadbać o komfort maluszka i unikać podrażnień delikatnej skóry. Omówimy kilka praktycznych wskazówek dotyczących przewijania niemowlaka w nocy, z myślą o zapewnieniu odpowiednich warunków i ułatwienia tej czynności, bez zbędnego wybudzania bobasów ze snu.

1. Częstotliwość przewijania a komfort dziecka

Noworodki potrzebują częstego przewijania, zazwyczaj co 1-3 godziny. Warto nie przeciągać tego momentu, aby uniknąć odparzeń i dyskomfortu u maluszka. W miarę jak niemowlęta rosną, czas ten może się wydłużać. Dziecko z mokrą pieluszką prawdopodobnie będzie spało mniej spokojnie lub samo się przebudzi. Warto sprawdzać stan pieluszki “przy okazji”, korzystając w śpiworkach np. z suwaków rozpinanych od dołu.

2. Nocne karmienie i przewijanie

Jeżeli nadszedł w nocy czas karmienia, wykorzystaj ten moment na sprawdzenie pieluszki. Zacznij od przewijania, dopiero potem karm. Podczas karmienia jest szansa na to, że dziecko będzie spokojniejsze, a może nawet uśnie. Szkoda byłoby go wybudzać przewijaniem. Dodatkowo może to spowodować ucisk brzuszka, a tym samym ryzyko ulania.

3. Przygotowanie strefy zmiany pieluszki

Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz do zmiany pieluszki w zasięgu ręki jeszcze przed pójściem spać. Pamiętaj, że nie można zostawić dziecka bez opieki na przewijaku. Warto przygotować sobie również ubranka na zmianę i mieć w pogotowiu zapasowy śpiworek.

4. Unikaj niespodzianek podczas przewijania

Miej świadomość, że dzieci lubią robić siusiu (i nie tylko) akurat podczas przewijania... Bądź gotowa(-y)! Podczas przewijania niemowlaka użyj podkładu - szczególnie jeśli chcesz przewijać maluszka na łóżku! Jeżeli masz synka możesz przygotować sobie także pieluszkę tetrową, którą go przykryjesz. W ten sposób unikniesz posiusiania Ciebie i wszystkiego dookoła podczas wycierania pupy;) 

5. Oświetlenie w nocy

Do przewijania w nocy unikaj jasnego światła o barwie białej lub niebieskiej. Nie zostawiaj zapalonego światła w pokoju w którym śpi dziecko na całą noc. Umieść lampkę na podłodze i zapalaj tylko do przewijania lub karmienia. 

💡Czy wiesz, że nawet przy zamkniętych oczach siatkówka rejestruje przebłyski światła. Białe i niebieskie światło męczy oczy i wybudza ze snu. W nocy najlepiej używać światła o zabarwieniu czerwonym, ponieważ jest mniej stymulujące dla mózgu i nie wyrywa ze snu. 

6. Wygodne ubranka do przewijania

Zakładając ubranko pod śpiworek warto wybrać takie, w którym będzie można wygodnie wymienić pieluszkę. Dobrze sprawdzi się body rozpinane w kroku, body i półśpiochy lub pajacyk z podwójnym suwakiem. Osobiście polecamy jak najmniej warstw pod śpiworek. Każda napa jest irytująca gdy zapinasz ją któryś raz w nocy, po ciemku.

 7. Wybór śpiworka

Wygodny dostęp do pieluszki w nocy jest na wagę złota;) Rozważając zakup śpiworka warto również zwrócić uwagę, czy posiada wygodne rozpinanie. Pozwoli to na wymianę pieluszki bez potrzeby rozbierania czy odkrywania całego dziecka.

Przewijanie niemowlaka w nocy może być wyzwaniem, ale z czasem można się do tego przyzwyczaić. Zadbanie o komfort podczas przewijania to nie tylko troska o higienę dziecka, ale również sposób na zapewnienie mu spokojnego snu. Warto pamiętać o praktycznych rozwiązaniach, takich jak odpowiednie oświetlenie czy wygodne ubranka, które ułatwią nocne czuwanie przy maluszku i pozwolą uniknąć zakłócania jego snu.