Z nadejściem września noce zaczynają robić się chłodniejsze a wraz z nimi obniża się temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi Twoje dziecko. 

To idealny moment, aby przemyśleć przejście na śpiworek zimowy, który zapewni maluszkowi komfort i pomoże przesypiać noce w przyjemnych warunkach. Zdarza się jednak, że różnica grubości śpiworków potrafi być znaczna,w porównaniu z wiosenno-letnimi. Warto wprowadzić taką zmianę stopniowo, pamiętając o kilku zasadach.

OTOCZENIE I WARUNKI SNU

Zasady te nie zmieniają się wraz z porą roku, jednak utrzymanie dobrych warunków wymaga więcej uwagi zimą.

  • Wietrzenie pomieszczenia, w którym śpi dziecko. Pomimo niskich temperatur, nie zapominaj o wietrzeniu. Pozwoli to na wymianę powietrza oraz przyjemnie ochłodzi pokój. Oczywiście zwracaj przy tym uwagę na jakość powietrza na zewnątrz. W dni z dużą ilością zanieczyszczeń lepiej jednak odpuścić otwieranie okien.
  • Zapewnienie optymalnej temperatury do snu czyli takiej w okolicach 20⁰C (zazwyczaj zaleca się przedział 18-22⁰C). To w jakiej temperaturze dziecko śpi najlepiej jest kwestią indywidualną, często jednak panuje tendencja do zbyt mocnego grzania pomieszczeń, co nie wpływa korzystnie na komfort oraz zdrowie niemowlęcia. Pamiętajmy, że dziecko gdy śpi w śpiworku nie ma możliwości odkrywania się.
  • Zapewnienie właściwej wilgotności powietrza. Wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie około 50%. W okresie grzewczym łatwo doprowadzić do nadmiernego wysuszania pomieszczeń. Wpływa to negatywnie na nawilżenie dróg oddechowych, wzmaga kaszel i katar.

PRZEJŚCIE NA ŚPIWOREK ZIMOWY

Miej na uwadze, że śpiworek zimowy może dość mocno różnić się od wiosenno-letniego pod względem oferowanej ciepłoty. Płynne przejście należy wspomagać odpowiednim doborem ubranka pod śpiworek. Możesz zaczynać od ubierania pod śpiworek 1 TOG cieplejszego body lub pajacyka, a następnie, po przejściu na śpiworek zimowy, wrócić do lżejszego ubranka na jakiś czas. Wówczas skok grubości okrycia nie będzie zbyt gwałtowny. W naszych śpiworkach niemowlęcych oraz tych z nogawkami można korzystać z szerokiej wentylacji, która dodatkowo poprawia komfort dziecka podczas takiej zmiany. Następną zasadą jest to, aby sprawdzać temperaturę na karku, a nie na stopach czy dłoniach, które mogą być chłodniejsze nawet, gdy dziecko nie marznie.

Projektując nasze śpiworki wyszliśmy z założenia, że większość rodziców jest w stanie zapewnić temperaturę rzędu 18-22⁰C kiedy to śpiworki 2.5 TOG są wystarczające by zapewnić komfort maluchowi. Dostępne są na rynku również grubsze śpiworki 3.5 TOG, jednak naszym zdaniem, nie są one niezbędne. 

Nasza rada to zastosowanie tylko jednej warstwy ubranka pod śpiworek, np. body lub pajacyka. Ułatwi to przewijanie bobasa w nocy, co jest niezwykle ważne, bo czynność tę wykonuje się zazwyczaj przy skąpym oświetleniu, na wpół śpiąc.

Podsumowując, dobranie odpowiedniego śpiworka oraz ubranek pod śpiworek podczas zmiany pór roku to istotna kwestia, która wpływa na komfort snu Twojego dziecka.