Rozpoczynając naszą przygodę z szyciem śpiworków byliśmy laikami jeśli chodzi o materiały. Nie znaliśmy się na rodzajach, gramaturach, właściwościach, posiadaliśmy jedynie podstawową wiedzę. Zwracaliśmy uwagę na skład kupowanych przez nas ubrań, sprawdzaliśmy metki, szukając informacji czy są uszyte z naturalnych materiałów i na tej podstawie decydowaliśmy o zakupie.

Dzianina - miękka i ciepła

Długo zastanawialiśmy się z jakiego materiału uszyć nasze pierwsze zimowe śpiworki. Czy lepsza będzie tkanina czy jednak dzianina? 

Zamawialiśmy duże ilości próbek różnych materiałów, z niektórych odszywaliśmy prototypy, aby sprawdzić ich właściwości. Tkanina jest materiałem dobrym do szycia, nie jest rozciągliwa, jej włókna są bardziej zwarte, najczęściej śpimy pod nią w nocy, bo to właśnie z tkanin robiona jest zazwyczaj pościel. Jest ona jednak bardziej sztywna i “chłodna” w kontakcie ze skórą. Dzianina jest natomiast bardziej wymagająca w szyciu, ponieważ jest materiałem elastycznym i mocno się rozciąga. Posiada za to wiele zalet: jest miła w dotyku, delikatna i przewiewna, świetnie nadaje się jako materiał do szycia ubranek i akcesoriów dla dzieci. Z tego właśnie powodu postawiliśmy na dzianinę. Chcieliśmy, aby w naszych zimowych śpiworkach szkrabom było miło, miękko i ciepło.

Do śpiworków zimowych wykorzystujemy wypełnienie z wysokopuszystej włókniny silikonowanej. Wybraliśmy takie wypełnienie, ponieważ charakteryzuje się miękkością oraz sprężystością i większą puszystością. Należy jednak pamiętać, aby nie prasować włókniny w wysokich temperaturach, ponieważ utraci swoją puszystość, bo jej włókna mogą się stopić. 

Muślin - lekki i przewiewny

Kolejnym, ale już mniejszym wyzwaniem było wybranie materiału na kolekcję wiosenno-letnią. Chwilę również zastanawialiśmy się nad dzianiną, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na muślin, który był nam już wcześniej znany. Muślin jest tkaniną lekko kreszowaną, wykonaną z włókien bawełny. Uznawany jest za najdelikatniejszą tkaninę, w sam raz nadającą się dla niemowląt. Dzięki luźnemu tkaniu jest przewiewny - świetnie nadaje się na ciepłe dni.

Wzory - nadanie wyjątkowego wyglądu

Nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno dzianina jak i muślin nadają się jako materiały do zadruku cyfrowego. Chcemy zmieniać naszą ofertę i dostosowywać do Waszych potrzeb, dlatego możliwość wprowadzania nowych wariantów jako powiewu świeżości jest dla nas bardzo ważna.